ZADZWOŃ

P R A C O W N I A
P R O T E T Y C Z N A

TECHNOLOGIE
Projektowanie CAD

Projektowanie CAD

Współczesne standardy pracy laboratoriów protetycznych to wykorzystanie trójwymiarowych technologii modelowania zębów.

Technik korzysta z modeli komputerowych Twoich zębów.

Modele można zrobić na podstawie skanu zębów pacjenta w gabinecie za pomocą specjalnego skanera, który przypomina szczotkę do zębów lub w laboratorium za pomocą skanera do którego wkłada się modele gipsowe a ich kształt zapisuje się w pamięci komputera.

W specjalnym programie technik w kilku krokach tworzy nowe zęby które są dopasowane do kształtu zębów w ustach. Następnie nowe żeby są zapisywane w postaci plików 3d.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie instrukcji dla maszyny która wytnie nowe zęby instrukcji w postaci pliku CAM.

TECHNOLOGIE
Projektowanie CAM

Projektowanie CAD

Dysponując wymodelowanymi modelami 3D nowych zębów technik ma za zadanie ułożyć w specjalnym programie instrukcję dla maszyny w jaki sposób ma pracować żeby wyfrezować kształt naszych nowych zębów. Jest to praca, której pacjenci nie widzą ale jest niezwykle ważna jeśli chodzi o jakość wykonywanych prac.

W zależności od materiału z jakiego wykonujemy pracę komputer oblicza optymalne ruchy maszyny żeby wycięty element miał idealne odwzorowanie w stosunku do modelu komputerowego.

TECHNOLOGIE
Frezowanie

Projektowanie CAD

Tak przygotowana instrukcja jest przesyłana przez technika do maszyny. W zależności od rodzaju materiału nasza pracownia korzysta z frezarki przeznaczonej tylko i wyłącznie do frezowania elementów cyrkonowych lub z frezarki magnetycznej, która umożliwia pracę w bardzo twardych materiałach takich jak tytan lub ceramika litowa z wielką precyzją. Dzięki takiemu podziałowi pracy każdy rodzaj wycinanych zębów jest optymalnie wykonany.

TECHNOLOGIE
Synteryzacja

Projektowanie CAD

Ceramika cyrkonowa, która służy do wykonywania podbudów dla koron pełnoceramicznych jest wycinana z bloczków, które przypominają prasowane krążki szkolnej kredy i są bardzo kruche.

Wycinane elementy są odpowiednio powiększone ponieważ w następnym etapie zostają wypalone w piecu co z jednej strony powoduje, że zostają zahartowane, a z drugiej ulegają skurczeniu. Co ciekawe technicy dysponują informacją dla każdego bloczka materiału w jakim % ulega on skurczeniu w piecu co inaczej jest nazywane procesem synteryzacji. Wycinamy powiększone i kruche zęby a następnie je hartujemy i kurczymy w taki sposób że idealnie pasują do naszego projektu z komputera.

TECHNOLOGIE
Druk 3D

Projektowanie CAD

Nasza pracownia wykorzystuje technologię druku do wytwarzania np. szablonów chirurgicznych i modeli ale także do prac bardzo wyrafinowanych.

Drukujemy elementy pełno anatomiczne jak szczęki czy żuchwy dla pacjentów ortodontycznych w celu dogięcia indywidualnych płytek retencyjnych przykręcanych na powierzchni kości. Wytwarzamy również szyny repozycyjne do zabiegów ortognatyczych oraz elementy takie jak indywidualne trakcje pracy stawów skroniowo-żuchwowych.

TECHNOLOGIE
Pracownia ceramiki

Projektowanie CAD

Technologia była by niczym, gdyby na końcu tworzenia praca nie była obrabiana przez ludzkie ręce. Do pracowni ceramiki trafiają wycięte i zsynteryzowane elementy zębów, które na końcowym etapie należy pokryć warstwą ceramiki.

Na tym etapie pracy najwięcej zależy od doświadczenia ceramistki oraz jej dobrego oka. Oczywiście uwieńczeniem całości drobnych kroków jest uzyskanie efektu który polega na tym że widząc uśmiech zadowolonego pacjenta cieszymy się z faktu że jego część to dosłownie efekt naszej pracy